Avgifter och regler för förskola, fritidshem och ob barnomsorg

Skolverket har beslutat om nya avgiftsnivåer för de kommuner som har en så kallad maxtaxa. De nya högsta avgifterna gäller för perioden 1 januari 2018 till den 31 december 2018. Inkomsttaket (hushållets bruttoinkomst per månad) är för närvarande 45 390 kr vilket kommer att höjas till 46 080 kr i januari 2018.

För frågor kring avgifter kontakta administratör för barnomsorg.

Välkommen att höra av dig till din förskolechef om du har frågor kring regler och placeringar.

 

Sidansvarig: Agneta Fränngård
Sidan uppdaterad 2018-01-04

Kontakt

Rydsgård, Skivarp och Abbekås
Ankaret, Blåklinten och Bruksgårdens förskola

Katarina Wendin, förskolechef
Tel: 0738-56 01 22
katarina.wendin@skurup.se

Carina Andersson, bitr förskolechef
Tel: 0738-56 01 21
carina.andersson@skolan.skurup.se

Skurups norra delar
Askliden, Elisefred och Östergårds förskola

Rosita Alexandersson, förskolechef
Tel: 0703-20 01 92
rosita.alexandersson@skurup.se

Skurups södra delar
Fasanen, Saritslöv och Vångens förskola

Helena Ravn, förskolechef
Tel: 0738-56 07 75
helena.ravn@skurup.se

Slimminge
Slimmingeby förskola

June Rosengren, förskolechef
Tel: 0705-24 55 62
june.rosengren@skurup.se

Fakturafrågor

För frågor kring avgifter och fakturor kontakta:

Ann-Louise Thell
Administratör  barnomsorg
Tel: 0411-53 60 39
ann-louise.thell@skurup.se

Skurups kommun

Växel 0411-53 60 00 eller alfanummer 0771-SKURUP (0771-758787)
E-post: kansli@skurup.se
Organisationsnummer 212000-1082
Öppet: mån-fre 8-16.30
Besöksadress: Stora Torggatan 4 Karta
Postadress: 274 80 Skurup
Kontakta oss på Skurups kommun

Vi är en fairtrade city

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Auf Deutsch

Ausgewählte Informationen auf Deutsch - Professionell übersetzte Seiten.

På www.skurup.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?