Avgifter och regler för förskola, fritidshem och ob barnomsorg

Skolverket har beslutat om nya avgiftsnivåer för de kommuner som har en så kallad maxtaxa. De nya högsta avgifterna gäller för perioden 1 januari 2019 till den 31 december 2019. Inkomsttaket (hushållets bruttoinkomst per månad) är för närvarande 46 080 kr vilket kommer att höjas till 47 490 kr i januari 2019.

För frågor kring avgifter kontakta administratör för barnomsorg.

Välkommen att höra av dig till din förskolechef om du har frågor kring regler och placeringar.

 

Sidansvarig: Jeanette Borgström
Sidan uppdaterad 2019-05-09

Kontakt

Rydsgård, Skivarp och Abbekås
Ankaret, Blåklinten och Bruksgårdens förskola

Katarina Wendin, förskolechef
Tel: 0411 - 53 61 77
katarina.wendin@skurup.se

Carina Andersson, bitr förskolechef
Tel: 0411 - 53 61 20
carina.andersson@skolan.skurup.se

Skurups norra delar
Elisefreds förskola

Rosita Alexandersson, förskolechef
Tel: 0411 - 53 63 86
rosita.alexandersson@skurup.se

Skurups södra delar
Förskolorna Fasanen och Saritslöv 

Helena Ravn, förskolechef
Tel: 0411 - 53 62 66
helena.ravn@skurup.se

Förskolorna Vången, Östergård och Lönnen

Eva Lidén, förskolechef
Tel: 0411 - 53 63 21
eva.liden@skurup.se

Slimminge/Norr
Slimmingeby förskola, Askliden

Jenny Lundberg, förskolechef
Tel: 0411 - 53 63 85
jenny.lundberg@skurup.se

Fakturafrågor

För frågor kring avgifter och fakturor kontakta:

Ann-Louise Thell
Administratör  barnomsorg
Tel: 0411-53 60 39
ann-louise.thell@skurup.se

Skurups kommun

Växel 0411-53 60 00 eller alfanummer 0771-SKURUP (0771-758787)
E-post: kansli@skurup.se
Organisationsnummer 212000-1082
Öppet: mån-tors 8-16.30, fre 8-15
Besöksadress: Stora Torggatan 4 Karta
Postadress: 274 80 Skurup
Kontakta oss på Skurups kommun

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Auf Deutsch

Ausgewählte Informationen auf Deutsch - Professionell übersetzte Seiten.

På www.skurup.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?