Prata med din politiker

Har du frågor eller synpunkter och vill träffa ansvarig politiker i kommunen? Välkommen att höra av dig. Om du föredrar att besöka politikern personligen är det säkrast att först ringa och boka tid.

Kommunfullmäktige

Ordförande: Ann-Helen Nilsson (C), ann-helen.nilsson@skurup.se
1:e vice ordförande: Sten Hamberg (M), sten.hamberg@skurup.se
2:a vice ordförande: Arne Nilsson (SD), arne.nilsson@skurup.se
 

Kommunstyrelsen

Ordförande: Johan Bolinder (M), johan.bolinder@skurup.se
1:e vice ordförande: Nicklas Olsson (M), nicklas.olsson@skurup.se
2:e vice ordförande: Lars Nyström (SD), lars.nystrom@skurup.se

Kommunutvecklingsberedningen

Ordförande: Jörgen Sjöslätt (C), jorgen.sjoslatt@skurup.se
1:a vice ordförande: Anders Kristiansen (SKuP), anders.kristiansen@skurup.se
2:e vice ordförande: Lars Dekan (SD), lars.dekan@skurup.se

Skol- och utbildningsberedningen

Ordförande: Loubna Stensåker Göransson (M), loubna.stensakergoransson@skurup.se
1:a vice ordförande: Solbritt Lundgren (C), solbritt.lundgren@skurup.se
2:e vice ordförande: Jimmy Nilsson (SD), jimmy.nilsson69@skurup.se

Samhällsbyggnadsberedningen

Ordförande: Nicklas Olsson (M), nicklas.olsson@skurup.se
1:e vice ordförande: Martin Hansson (M), martin.hansson@skurup.se
2:a vice ordförande: Jörgen Lidfeldt (SD), jorgen.lidfeldt@skurup.se

Individ- och omsorgsberedningen

Ordförande: Kristina Andersson (M), kristina.andersson@skurup.se
1:e vice ordförande: Pontus Axgart (M), pontus.axgart@skurup.se
2:e vice ordförande: Ingvar Wennersten (SD), ingvar.wennersten@skurup.se

Myndighetsnämnden för Miljö och Byggnad

Ordförande: Björn Hortevall (M), bjorn.hortevall@skurup.se
1:e vice ordförande: Andreas Oskarsson (M), andreas.oskarsson@skurup.se
2:e vice ordförande: Jörgen Lidfeldt (SD), jorgen.lidfeldt@skurup.se

Myndighetsnämnden för individ- och familjeomsorg

Ordförande: Bianka Mårtensson (M), bianka.martensson@skurup.se
1:e vice ordförande: Mats Björkman (M), mats.bjorkman@skurup.se
2:e vice ordförande: Jimmy Nilsson (SD), jimmy.nilsson69@skurup.se

Revisorer

Ordförande: Karl Kårebrant (SD), karl.karebrant@skurup.se
Vice ordf: Bertil Nordström, bertil.nordstrom@skurup.se

Överförmyndare

Ordinarie: Kent Olsson (-), overformyndare@skurup.se
Ersättare: Ingvar Wennersten (SD) ingvar.wennersten@skurup.se

Skurupshem AB

Ordförande:  Staffan Andersson, 0703-27 39 00, staffan.andersson@danir.com
1:e vice ordförande: Helena Samuelsson (S)
2:e vice ordförande: Åsa Ekblad (M), 0703-03 56 81, asa.ekblad@skurup.se

Sidansvarig: Gun Andersson
Sidan uppdaterad 2019-01-11

Länkar

Kommunens organisation

Skurups kommun är organiserad i tre förvaltningar och en kommunövergripande stab. Kommundirektör är Marcus Willman

Skurups kommun

Växel 0411-53 60 00 eller alfanummer 0771-SKURUP (0771-758787)
E-post: kansli@skurup.se
Organisationsnummer 212000-1082
Öppet: mån-tors 8-16.30, fre 8-15
Besöksadress: Stora Torggatan 4 Karta
Postadress: 274 80 Skurup
Kontakta oss på Skurups kommun

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Auf Deutsch

Ausgewählte Informationen auf Deutsch - Professionell übersetzte Seiten.

På www.skurup.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?