Välkommen till dinosauriernas värld! Nu är en helt ny utställning – och tidsresa – invigd på Skurups bibliotek.
– Vi är glada och taggade inför en rolig och spännande sommar i årets lekutställning Dinosauria, säger Maria Christensen, chef för Skurups bibliotek.
Nu finns möjligheter för barn och nyfikna vuxna att resa tillbaka i tiden och på ett lekfullt sätt upptäcka urtid, forntid och dinosauriernas värld – helt gratis och mitt i Skurup. Besökarna får uppleva allt från den minsta gråsuggan till de större dinosaurierna som knappt får plats i lokalerna. Vissa dinosaurier är stora och lite skrämmande. De passar de modigare besökarna, medan andra dinosaurier är mindre, mjuka och kramvänliga.
– Vårt mål är att alla barn ska känna sig välkomna i utställningen, och det kommer att finnas något för såväl små som stora barn. Utställningen är byggd för att stimulera och inspirera barnen till en ökad läslust, och det kommer att finnas många böcker om dinosaurier. Mysiga läsplatser finns det också, såklart, förklarar bibliotekschef Maria Christensen.
De äldre barnen (9–12 år) kan testa tidsmaskinen, där de kan resa både framåt och bakåt i tiden. Besökaren kan lösa ett mysterium och dessutom få möjlighet att påverka hur biblioteket kommer att se ut år 2050. Besökarna kan också bara hänga i läshörnan och ta sig an resan genom böckernas värld.
– En sak som vi tycker är väldigt spännande med årets tema är att vi har utgått från barnens önskemål. Dinosaurier stod högt upp på deras önskelista, berättar Maria Christensen.
Den kostnadsfria lekutställningen riktar sig till barn mellan 3 och 12 år, och går att besöka när Skurups bibliotek är öppet, mellan den 14 juni och 30 augusti. Utställningen invigdes av Ann-Marie Sjöberg, ordförande i skola- och utbildningsutskottet och är tillgänglig för alla, bland annat tack vare sensoriska hjälpmedel.
Utställningen är producerad av Skurups bibliotek tillsammans med Växthuset och bekostas med beviljat bidrag från Skurups Sparbank Miljonen.