Skolhälsovården

Skolhälsovården arbetar förebyggande och hälsofrämjande hos kommunens
ca 2 000 barn och ungdomar. Hälsobesöken genomförs återkommande under skoltiden enligt socialstyrelsens riktlinjer.

Skolhälsovårdens personal

Arbetet utförs av skolsköterskor. Skolläkare erbjuds vid behov. 

Skolsköterska Christina Sundqvist
Prästamosseskolan åk 7-9
måndag-fredag
Tel 0411-53 63 22
Tel 0706-61 45 80
christina.sundqvist@skurup.se


Skolsköterska Fredrika Tuvesson
Alléskolan
Hallenborgskolan
Mobil 0738-56 03 10
Träffas säkrast på överenskommen tid
fredrika.tuvesson@skurup.se

Skolsköterska Carina Bodin
Östergårdsskolan 
Slimmingeby skola
Mobil 0738-00 14 65
carina.bodin@skurup.se

Skolsköterska Yvonne Munck
Mariaskolan
Prästamosseskolan åk 4-6
Tel 0703-14 08 92
Träffas säkrast på överenskommen tid
yvonne.munck@skurup.se

Skolsköterska Helene Bengtsson
Nils Holgersson gymnasiet
Tel 0730-41 29 56
Träffas säkrast på överenskommen tid
helene.bengtsson@skurup.se

Medicinskt ledningsansvarig skolsköterska Ann-Charlotte Mårtensson
Mölleskolan
Mobil 0703-17 28 14
Träffas säkrast på överenskommen tid
ann-charlotte.martensson@skurup.se

Skolläkare Anna Majewska
Varannan onsdag kl 8-12
anna.majewska@skurup.se

 

Sidansvarig: Jeanette Borgström
Sidan uppdaterad 2020-01-24

Skurups kommun

Växel 0411-53 60 00
E-post: kansli@skurup.se
Organisationsnummer 212000-1082
Öppet: mån-tors 8-16.30, fre 8-15
Besöksadress: Stora Torggatan 4 Karta
Postadress: 274 80 Skurup
Kontakta oss på Skurups kommun

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Auf Deutsch

Ausgewählte Informationen auf Deutsch - Professionell übersetzte Seiten.

På www.skurup.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?