Barn som gungar i ringar

Skolhälsovården

Skolhälsovården arbetar förebyggande och hälsofrämjande hos kommunens
ca 2 000 barn och ungdomar. Hälsobesöken genomförs återkommande under skoltiden enligt socialstyrelsens riktlinjer.

Skolhälsovårdens personal

Arbetet utförs av skolsköterskor. Skolläkare erbjuds vid behov. 

Skolsköterska Helen Zeylon
Mackleanskolan måndag-fredag
Mobil 0411-53 63 22
helen.zeylon@skurup.se

Skolsköterska Fredrika Tuvesson
Alléskolan
Hallenborgskolan
Mobil 0738-56 03 10
Träffas säkrast på överenskommen tid.
fredrika.tuvesson@skurup.se

Skolsköterska Carina Bodin
Östergårdsskolan måndag-fredag
Mobil 0738-00 14 65
carina.bodin@skurup.se

Skolsköterska Yvonne Munck
Mariaskolan
Rutgerskolan
Tel 0703-14 08 92
Träffas säkrast på överenskommen tid.
yvonne.munck@skurup.se

Skolsköterska Linda Mallin
Slimmingeby skola tisdagar
Mobil 0738-56 02 86
linda.mallin@skurup.se

Medicinskt ledningsansvarig skolsköterska Ann-Charlotte Mårtensson
Mölleskolan
Mobil 0703-17 28 14
Träffas säkrast på överenskommen tid.
ann-charlotte.martensson@skurup.se

Skolsköterska Evelin Stenberg
Nils Holgerssons gymnasieskola
Mobil 0730-41 29 56
evelin.stenberg@skurup.se

Skolläkare
Kristina Widebäck

 

Sidansvarig: Jeanette Borgström
Sidan uppdaterad 2019-07-19

Skurups kommun

Växel 0411-53 60 00 eller alfanummer 0771-SKURUP (0771-758787)
E-post: kansli@skurup.se
Organisationsnummer 212000-1082
Öppet: mån-tors 8-16.30, fre 8-15
Besöksadress: Stora Torggatan 4 Karta
Postadress: 274 80 Skurup
Kontakta oss på Skurups kommun

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Auf Deutsch

Ausgewählte Informationen auf Deutsch - Professionell übersetzte Seiten.

På www.skurup.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?