Prata med din politiker

Har du frågor eller synpunkter och vill träffa ansvarig politiker i kommunen? Välkommen att höra av dig. Om du föredrar att besöka politikern personligen är det säkrast att först ringa och boka tid.

Kommunfullmäktige

Ordförande: Lena Axelsson (S), 0738-56 00 03
lena.axelsson@skurup.se
1:e vice ordförande: Sylve Qvillberg (S), 0705-21 24 71
sylve.qvillberg@skurup.se
2:a vice ordförande: Ann-Helen Nilsson (C)
ann-helen.nilsson@skurup.se
 
Kommunfullmäktiges ordförande Lena Axelsson träffas följande tider:

Tisdagar och torsdagar kl 12.00-16.00, 0738-56 00 03
lena.axelsson@skurup.se

Kommunstyrelsen

Ordförande: Magnus Alm (S), 0411-53 60 02
magnus.alm@skurup.se
1:e vice ordförande: Johan Bolinder (M), 0705-38 50 75
johan.bolinder@skurup.se
2:e vice ordförande: Lars Nyström (SD), 0738-56 00 05 
lars.nystrom@skurup.se

Kommunutvecklingsberedningen

Ordförande: Lena Axelsson, 0738-56 00 03
lena.axelsson@skurup.se
1:a vice ordförande: Sylve Qvillberg (S), 0705-21 24 71
sylve.qvillberg@skurup.se
2:e vice ordförande: Kristina Andersson (M), 0705-11 04 35
kristinaandersson16@telia.com

Kultur- och fritidsberedningen

Ordförande: Göran Pettersson (MP), 0411-30111, 0732-49 15 86
goran.pettersson@skurup.se
1:a vice ordförande: Albin Karlsson (S), 0411-442 40
grethealbin@hotmail.com
2:e vice ordförande: Vakant

Skol- och utbildningsberedningen

Ordförande: Magnus Alm (S), 0738-56 00 04
magnus.alm@skurup.se
1:a vice ordförande: Maria Ivansson (MP), 0708-92 97 34
maria.ivansson@gmail.com
2:e vice ordförande: Marie-Louise Fridolf (M), 0411-45499, 0705-61 46 76
mlfridolf@gmail.com

Samhällsbyggnadsberedningen

Ordförande: Bengt Andersson (S), 0411-304 06, 0709-62 90 20
bengt.andersson@skurup.se
1:e vice ordförande: Björn Ljungdahl (V), 0706-14 42 93
terriern.ljungdahl@yahoo.se
2:a vice ordförande: Björn Hortevall (M), 0411-0411-53 33 59, 0708-13 33 59
bjorn.hortevall@skurup.se

Individ- och omsorgsberedningen

Ordförande: Jessica Möller (S), 0738-56 09 10
Jessica.moller@skurup.se
1:e vice ordförande: Sylve Qvillberg (S), 0705-21 24 71
sylve.qvillberg@skurup.se
2:e vice ordförande: Ulf Nilsson (M), 0411-307 18
ulf.nilsson@skurup.se

Myndighetsnämnden för Miljö och Byggnad

Ordförande: Roland Hansson (S), 0411-407 20, 0705-93 45 21
roland.hansson@skurup.se
1:e vice ordförande: Göran Pettersson (MP), 0411-30111, 0732-49 15 86
goran.pettersson@skurup.se
2:e vice ordförande: Björn Hortevall (M), 0708-13 33 59
bjorn.hortevall@skurup.se

Myndighetsnämnden för individ- och familjeomsorg

Ordförande: Jessica Möller (S), 0738-56 09 10
Jessica.moller@skurup.se
1:e vice ordförande: Maritha Johansson (S), 0411-53 38 39, 0709-85 31 62
majoha.50@gmail.com
2:e vice ordförande: Ann-Marie Sjöberg (-), 0705-42 66 93
ann-marie.sjoberg@skurup.se

Revisorer

Ordförande: Bertil Nordström (M), 0411-433 91
bertil_nordstrom@swipnet.se
Vice ordf: Tommy Göransson (S), 0411-455 85
ratg@telia.com

Överförmyndare

Ordinarie: Kent Olsson (-), 0738-56 00 86, växel: 0411-53 60 00
overformyndare@skurup.se
Ersättare: Inger Wennhall (S),  0411-423 48, 0761-04 05 95
b.wennhall@spray.se

Skurupshem AB

Ordförande:  Roland Hansson (S), 0411- 53 61 03
Roland.hansson@skurup.se
1:e vice ordförande: Jessica Möller (S), 0738-56 09 10
Jessica.moller@skurup.se
2:e vice ordförande: Kent Olsson (-), 0702-99 21 72
kent.olsson@skurup.se

Sidansvarig: Gun Andersson
Sidan uppdaterad 2017-03-15

Länkar

Kommunens organisation

Skurups kommun är organiserad i tre förvaltningar och en kommunövergripande stab. Kommundirektör är Marcus Willman

Skurups kommun

Växel 0411-53 60 00 eller alfanummer 0771-SKURUP (0771-758787)
Organisationsnummer 212000-1082
Öppet: mån-fre 8-16.30
Besöksadress: Stora Torggatan 4 Karta
Postadress: 274 80 Skurup
Kontakta oss på Skurups kommun

Vi är en fairtrade city

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Auf Deutsch

Ausgewählte Informationen auf Deutsch - Professionell übersetzte Seiten.

På www.skurup.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?