Verktygslåda

Näringslivsråd

Näringslivsrådet består av politiker, tjänstemän, företagarföreningar samt ett antal invalda företag. Invalda företag sitter under en period på två år, varefter nya företag väljs in som medlemmar. Invalda företag skall i möjligaste mån representera bredden av vårt näringsliv. Företag uppmuntras att kontakta kommunen om de önskar vara med i rådet alternativt rekommendera andra lämpliga företag.

Genom näringslivsrådet har Skurups kommun och näringslivet bra kontaktytor där samverkan och dialog är ledord. Kommunens långsiktiga satsningar inom näringslivsområdet ska vara väl förankrat och önskat av näringslivet, där spelar rådet en aktiv roll.

Därför är det viktigt med en välfungerande dialog med näringslivet och att representanterna i rådet tar ett stort eget ansvar för vidare förankring i respektive nätverk. Näringslivsrådet ska känna en stor delaktighet i kommunens långsiktiga näringslivspolitiska prioriteringar. Rådet är en viktig remissinstans, där remissfrågor vid behov tas med till respektive nätverk för återkoppling i näringslivsrådet. Näringslivsrådet är ett samverkansråd och inget beslutande organ.

Representanter i Näringslivsrådet 2017:

Ordförande Näringslivsrådet
Martin Gullberg
0705-883545
mrgullberg@icloud.com

Knut Pers ELON
Pierre Mayr
0705-140282
pierre.mayr@elon.se

Gunnebo Trädgård
Maria Dahlberg
info@gunnebotradgard.com

Fastighets AB Företagaren
Ulrik Wehtje
0705-561002
uw@bbab.se

Hotell Mossbylund
Peter Svensson
0411-30036
peter@mossbylund.se

SKANEM
Desiree Erlingsson
0703-350111
desiree.erlingsson@skanem.com  

Skurups Handel
Karolina Silfverberg
0706-632420
karolina@adimera.se

Företagarna
Paula Wilson
0705-533496
info@hybrid-state.com

Sydkusten
Steffen Brummer Pind
hyltebergagard@telia.com

LRF
Per-Olof Olsson
070-553 34 96
lantliv@lillehem.nu

Skurups Sparbank
Martin Gullberg
0705-883545
mrgullberg@icloud.com

Ordförande Kommunfullmäktige(KF)
Lena Axelsson
0738-560003
lena.axelsson@skurup.se

Förste vice ordförande KS
Johan Bolinder
0705-385075
johan.bolinder@skurup.se

Andre vice ordförande KS
Lars Nyström
0738-560005
lars.nystrom@skurup.se

Kommundirektör
Marcus Willman
0411-536122
marcus.willman@skurup.se

Näringslivsstrateg
Henrik Lundblad
0738-560006
henrik.lundblad@skurup.se

Sidansvarig: Henrik Lundblad
Sidan uppdaterad 2017-10-18

Skurups kommun

Växel 0411-53 60 00 eller alfanummer 0771-SKURUP (0771-758787)
E-post: kansli@skurup.se
Organisationsnummer 212000-1082
Öppet: mån-fre 8-16.30
Besöksadress: Stora Torggatan 4 Karta
Postadress: 274 80 Skurup
Kontakta oss på Skurups kommun

Vi är en fairtrade city

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Auf Deutsch

Ausgewählte Informationen auf Deutsch - Professionell übersetzte Seiten.

På www.skurup.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta surfa godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?